Ако по време на шофирането внезапно започнат вибрации и силен шум това най-вероятно означава, че сте спукали гума. Ако вашето превозно средство има Система за наблюдение на налягането в гумите TPMS ще ви уведоми незабавно, ако налягането спада, за да може да реагирате навреме.
На първо място винаги е безопасността. Паркирай встрани от трафика на равна и твърда повърхност. Включи на скорост и задействай ръчната спирачка. Не забравяй да включиш аварийните светлини и да облечеш светлоотразителна жилетка. Поставете триъгълник на не по-малко от 30 м.
Повечето автомобили са снабдени с компресор. Преди да започнете със смяна опитайте да напомпате гумата и ако налягането не спада продължете до най-близкия автосервиз. Ако вашата гума е RFT можете да продължите, като намалите скоростта до 80 км/ч и да изминете разстояние не повече от 80 км.
Намерете резервната гума и крика. Ако нямате такива вашето решение е пътна помощ. Преди да започнете смяната, трябва да укрепите колата с подпори( камък, дърво, тухла) поставени на диагонално разположената гума. Например при спукана предна дясна гума подпорите сложете на задна лява.
Разхлабете болтовете на джантите по посока обратна на часовниковата стрелка.
Постави крика в правилната позиция оказана в ръководството на автомобила. Обикновено зад предната гума и пред задната има точно определени места за позициониране на крика. Най-честата грешка е неправилното позициониране на долната част на крика.